Dětský den
Brno - Vyškov a zpět
(2. 6. 2007)


    Datum prvního června se už od nepaměti připomíná v kalendáři jako den dětí. Protože toto datum připadlo letos na pátek, vydali jsme se oslavit tento svátek s Hrbatou Máňou hned druhý den - v sobotu 2. 6. 2007.

Sraz byl jako obvykle v Brně na hlavním nádraží. Tentokrát jsme měli namířeno do Vyškova. Účastníci se dostavili v hojném počtu a tak nám již nic nebránilo v odjezdu. Výpravčí písknul na píšťalku, zvedl výpravku a Hrbatá Máňa s vozem Bmx 050.001 se dala s nezbytným škubnutím do pohybu.

Naše cesta se tentokrát odehrávala po trati 300 přes Chrlice, Sokolnice a Křenovice horní nádraží. To některé účastníky překvapilo, kudy že to jedeme do Vyškova? Na palubě bylo opět občerstvení v podobě soudku piva. Na své si přišly i děti, vždyť přece měly svátek! Každé dítě dostalo lahev džusu a nějakou tu sladkost. Dále byla vyhlášena soutěž o nejhezčí obrázek mašinky Máni nebo jakéhokoliv vláčku. Rozdali jsme papíry a tužky a děti se činily. Zapojily se dokonce i některé maminky, což jsme později nemohli ponechat bez povšimnutí a odměny! Když měly děti dílo hotové, vyhlásili jsme vítěze, kteří byli odměněni sladkou odměnou, ale bez sladkosti nezůstali ani ti, kteří se neumístili. Cesta nám velmi příjemně ubíhala a tak jsme se ani nenadáli a najednou jsme se octnuli ve Vyškově!

Většina účastníků odešla do města na návštěvu místního ZOO parku. Odtud je možné zajet za město do DINOPARKu, kde jsou k vidění modely prehistorických zvířat, z nichž některé se pohybují a vydávají zvuky. My jsme zůstali na nádraží u mašinky a věnovali se její prohlídce, kontrole a údržbě. Na stanici za námi přišel pán s foťákem a zajímal se o mašinku. Nakonec se nám představil, byl to Karel Furiš z Ostravy. Později dal fotografie mašinky na slovenský železniční server Vlaky.net. Účastníci výletu se začali trousit zpátky na nádraží o trochu dříve, než bylo nutné, protože jsme měli pro děti připravený program různých úkolů. Soutěžilo se v hodu sirkou na dálku, což byla velmi těžká disciplína pro toho, kdo si neuměl správně poradit. Kdo věděl jak na to, byl odměněn velmi dlouhým letem sirky po hlavičce a také tabulkou čokolády. Rekord hodu sirkou činil asi 20 metrů! Další disciplínou bylo trefit se míčkem do kbelíku a také stříkání džberovou stříkačkou na cíl. A co že to je džberová stříkačka? To je nádoba, do které se nalije voda a potom se rukou pumpuje a z hadice na konci stříká voda. Pohon stříkačky v našem případě zajišťovali většinou tatínci.

Přiblížil se čas odjezdu a tak jsme nastoupili do vozu a zkontrolovali, zda máme všechny opozdilce a vyrazili jsme na cestu domů. Cesta zpět probíhala také hladce, z provozních důvodů křižování vlaku jsme stáli pouze v Křenovicích. A tak jsme tuto přestávku využili ke zhotovení tradiční skupinové fotografie. V Brně následovalo již jen rozloučení a odstavení mašinky zpět do depa. Den dětí se myslím vydařil, i když byl zpočátku trochu uplakaný, protože ihned po příjezdu do Vyškova se rozpršelo. Během dne se ale vyčasilo a tak jsme strávili další pěkný den s mašinkou Hrbatou Máňou.


galerie fotografií z této akce je zde

zpět

homepage

10. 9. 2007