Jarní výlet do Oslavan
(31.3.2007)


    V sobotu 31.3.2007 vyjela mašinka Hrbatá Máňa po zimní přestávce zase na výlet, vyvézt dychtivé příznivce železnice a milovníky cestování. A kam že to bylo? Do havířského města Oslavany!

Odjezd z brněnského hlavního nádraží byl tentokrát vcelku bezproblémový, své místečko si Máňa v pavučině železnic zase vydobyla a vyrazila neohroženě na cestu do 32 kilometrů vzdálených Oslavan. Na palubě zvláštního vlaku zavládla jako obvykle skvělá nálada a to i díky zlatavému moku, jehož soudek ani tentokrát nesměl chybět.

Ve Střelicích se konala první zastávka, nutná pro křižování s vlaky pravidelné osobní dopravy. Tuto přestávku využili účastníci různě: někteří fotili mašinku a provoz (to hlavně železniční fotografové - šotouši), jiní jen tak postávali a plkali, děti zase jako obvykle lozily po mašince a k velké "radosti" rodičů se honily po nástupišti. V úseku mezi Střelicemi a Moravskými Bránicemi byla uspořádána blesková fotozastávka, abychom pořídili první jarní fotky mašinky na trati. Máňa má totiž nově nastříkanou šedou část podvozku, a tak je nyní neobyčejně elegantní! V Moravských Bránicích jsme pak při další zastávce byli svědky hemžení krokodýlů! Že to není možné?! Ale je. Sešly se tu totiž starší motoráky řady 850, kterým se přezdívá "krokodýl" anebo prostě "krokoš".

Jak se tak na akcích s Máňou obvykle stává, i tentokrát došlo na neplánované cestující. Takže z Bránic do Ivančic s námi cestovali dva lidé, kteří marně čekali na přípoj vlaku, který v sobotu nejezdí… Máňa se svým zvláštním vlakem jim posloužila skvěle! Po odjezdu z Moravských Bránic se většina osazenstva opájela pohledem na ivančický viadukt. Do Oslavan nám ale zbývalo již jen 9 kilometrů. Dokonce bylo slyšet hlasy, že cesta je tentokrát příliš krátká a že jsme si ji ani neužili.

Oslavany! Halda! Vystupovat! Mašinka objela vagónek, Ruda s Jirkou si zopakovali odemykání výhybek a my se vydali do oslavanského zámku na prohlídku jeho útrob. Po prohlídce zámku (někteří si krátký okruh ještě více zkrátili a to rovnou do restaurace) jsme poobědvali v zámecké restauraci. Paní servírka měla v objednávkách trošinku zmatek, ale svoji úlohu zvládla dobře, jídlo bylo chutné a nikdo hladem neutrpěl. Následovala prohlídka muzea hornictví a hasičského muzea. V obou expozicích byla ohromná spousta zajímavých exponátů, někteří si mohli dokonce na vlastní ruce potěžkat hornickou sbíječku. Je nutné uznat, že práce to byla, a dodnes jistě je, velmi nelehká. V muzeu hornictví se také nachází funkční model řídícího pultu oslavanské elektrárny, takže jsme byli svědky zasvěceného výkladu a praktické ukázky náběhu elektrárny do výkonu. Čas vyčleněný na návštěvu zámku ale nezadržitelně plynul a my museli prohlídku muzea urychlit a přesunout se zpět na nádraží za mašinkou Máňou. Ještě proběhlo tradiční skupinové foto, nastupovat, snad jsme tu nikoho nenechali.

Po cestě zpět se kromě obvyklého občerstvení nabízela také novinka: pohlednice! Ano, mašinka Hrbatá Máňa už má vlastní pohlednici! Takže pokud jste sběrateli pohlednic, máte jedinečnou možnost ji získat, ale pouze na akcích s mašinkou.

Jarní výlet s Máňou do Oslavan uběhl jako voda, možná až příliš rychle a my se ocitli zase pod Petrovem, tam co ráno, ale bohatší o další krásný zážitek. A za to Ti mašinko děkujeme!


PS: jen ta vstřikovací trubka legendárně-tradiční nepraskla… ale to je dobře!


Fotogalerii z této akce najdete zde

zpět

homepage

6. 4. 2007